Общественная организация Общественная организация

Особливі діти – особливий світ

Які вони – діти з аутизмом? Що відчувають, як сприймають оточуючих, чому їм важко жити в звичному для нас світі?

Аутисти вчора і сьогодні

В даний час, на жаль, все більше маленьких пацієнтів, у яких є не тільки проблеми з промовою, а й супутні відхилення. Наприклад, у дитини спостерігається мовне відставання або затримка психічного розвитку. Крім того, дуже багато дітей з розладом аутистичного спектру (РАС).

Чому з’являється РАС, ніхто точно не скаже. Але на сьогоднішній день лікарям легше визначити особливості дитини з аутизмом. Справа в тому, що раніше багато фахівців не розуміли, чому деякі діти поводяться нетипово. І часто таких пацієнтів підводили під загальну класифікацію, називаючи їх такими, що «мають проблеми з промовою», «гіперактивними».

Заради цього робиш все можливе

Коли я працювала асистентом в інтерактивному класі, під моєю опікою був хлопчик з РАС. У нього дуже важко проходила адаптація – навколо дитини було занадто багато подразників, тому впродовж двох тижнів він постійно кричав. Причому настільки сильно, що вся школа дуже важко звикала до його поведінки.

Але пройшов адаптаційний період, і сталося те, що відразу стало для мене найкращим підтвердженням: я все робила правильно. Цей хлопчик підійшов і … обійняв мене. Важко пояснити словами, що я відчувала в той момент. І не кожен зрозуміє, що це означає для лікаря. Мало хто знає, що діти з аутизмом дуже тонко відчувають настрій і емоції інших людей. У моїй ситуації малюк зрозумів, що я поруч і завжди готова прийти йому на допомогу. Тому він мене прийняв.

У школі на той момент було прохолодно, і у мене з собою завжди була тепла кофта, вільна, без ґудзиків. І ось цей особливий хлопчик підходив до мене, вставав до мене спиною, притискався і закутувався в кофту. Розумієте, це було абсолютна довіра дитини до мене.

На що звернути увагу?

Діти з РАС дуже різні. Але все ж є деякі особливості в їх поведінці. Не можна сказати, що вони загальні для всіх, однак батькам потрібно звернути увагу на такі прояви як можна раніше, наприклад:

Діти з аутизмом в дитинстві рідко плачуть. Вони не дуже активні. Тобто малюки можуть лежати і дивитися на якусь одну іграшку і не проявляти до неї ніякого інтересу.
Дитина не реагує на нові іграшки і не просить допомоги у мами під час гри.
У аутистів може бути непереносимість глютену. Тому, коли така дитина з’їсть булку або хліб, у нього може початися напад агресії або ж, навпаки, він стає занадто спокійним, ніби впадає в сонний стан.
Є діти з РАС, у яких не запускається механізм мови, тобто вони не говорять. Але буває, що такі дітки можуть довго не розмовляти, а потім починають видавати відразу цілі фрази. Але при цьому вони не ведуть діалог, а вимовляють тільки те, що вважають важливим для себе.
У аутистів дуже нестандартний підхід до гри – вони використовують іграшки не за призначенням. Наприклад, дитина, граючи з машинкою, буде не возити її по підлозі, як ніби вона їде, а стукати нею.
Є діти, які визнають у спілкуванні тільки свою маму, тому ні з ким іншим вони розмовляти не будуть. А є такі, які не визнають навіть маму.
Аутисти можуть досконально в чомусь розбиратися. У моїй практиці був хлопчик, який ідеально знав все марки машин. При цьому мама не розуміла, звідки у нього такі знання. У родині не було ні автомобіля, ні альбомів з машинами, вдома не дивилися передачі, пов’язані з авто.

Якщо дитина перша в родині

Дуже часто дитина з РАС виявляється первістком в родині, тому батьки не завжди мають уявлення, що поведінка особливих дітей відрізняється від поведінки звичайних. Якщо щось турбує, то не варто боятися логопеда, невропатолога або психіатра. Чим раніше батьки звернуться до фахівця – тим краще.

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>